ANA SAYFA KOMANDOLAR HAKKINDA ÜRÜNLER FOTO GALERİ İLETİŞİM / SİPARİŞ

Komando Eğitimi Nasıldır?

KOMANDO EĞİTİMİ NASILDIR?

Komando Eğitimi yaklaşık 10 hafta sürmektedir.

Eğitim içeriğinde gerçek mermi ve patlayıcıların kullanılması, yaklaşık 10 gün arazide kalma, yakalanan  yabani hayvanları yiyerek hayatta kalma, yüksek mağaralara ve kayalıklara tırmanma, çamurlu sulardan geçme,  sarp kayalıklardan inme gibi aşamalar mevcuttur.

Gerçek mühimmatlar, fiziki ve psikolojik engeller, modern teçhizatla verilen eğitimler, açlığa ve uykusuzluğa inat pes etmeyen askerler gerçek komandolar olmaktadır.

GÜÇ ve ZORLU HAVA, ARAZİ ŞARTLARINDA EĞİTİM

Gönüllülük kriterine  göre seçilen subay ve astsubaylardan arasından giriş testini başarı ile tamamlayanlar, 10 hafta süren komando temel kursu için Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'na gelirler.
Bu eğitimde komandolara zorlu hava ve arazi şartlarında karadan, sulardan düşmanın derinliklerine sızma kabiliyeti, keşif yapma, taktik akın icra etme, pusu yöntemleri, muharebe şartlarının ruhsal ve fiziksel şartlarına dayanma gücü kazandırılmaktadır.

YAKLAŞIK 450-500 KİLOMETRE TEÇHİZATLI YÜRÜYÜŞ

Fiziki yeterlilikleri geliştirilen komandolara daha sonra yükseklik korkusunu yenmek ve cesaret kazandırmak maksadıyla dağcılık eğitimleri verilir. Dünyada bir başka benzeri bulunmayan 76 metre yüksekliğindeki çok maksatlı kulelere çeşitli yöntemlerle tırmanan ve inen komandolar, 127 engelden oluşan özel engel parkurunu geçerler.  Kurs süresince yaklaşık 450- 500 kilometre mesafeyi yürüyerek kat eden subay ve astsubaylar, zorlu eğitimin ardından bir komandonun nasıl yetiştirildiğinin tüm detaylarıyla anlatıldığı arazi tatbikatına çıkarlar.

AŞIRI SOĞUK ve ŞİDDETLİ YAĞMUR

Eğitimlerde senaryo gereği Komandolar, düşman hattı olarak seçilen bir bölgeye sızma faaliyeti gerçekleştirip düşmanı etkisiz hale getirmekle görevlendirilirler. Zırhlı 'Kirpi' ve 'Kobra' araçlarıyla tatbikat bölgesine intikal eden komandolar, şiddetli yağmur ve soğuk hava altında arazide aç, susuz ve uykusuz görev yerlerine doğru intikale başlarlar.

TAM TEÇHİZAT 40 KİLOLUK ÇANTAYLA İNTİKAL

İlk olarak arazideki mayın ve el yapımı patlayıcılara müdahale eden komandolar, 40 kilogramlık sırt çantaları ve teçhizatlarıyla gece karanlıkta düşmana hedef olmadan ilerlerler.  Bu zorlu intikal boyunca tüm engelleri geçen komandolar arazide düşmana tespit edilmeden görevlerini yerine getirmek zorundadırlar. Doğa içerisinde açlıklarını bastırabilmek için de yakaladıkları kurbağa ve yaban hayvanlarını yemeyi öğrenirler.


GERÇEK MERMİ VE PATLAYICI

Kanyon geçişleri yaklaşık 3 – 4 saat sürmektedir.  Metrelerce yükseğe halatlarla tırmanıp sarp kayalıklardan saniyeler içinde inen komandolar, intikalin sonunda düşman hattına sızma faaliyeti gerçekleştirirler.  Tatbikatın en kritik safhası olarak kabul edilen sızma faaliyetinde gerçek mermi ve patlayıcılar kullanılır. Düşman ateşi altında sürünerek ilerleyen komandolar kimi zaman birer çalı, kaya ve toprak olmayı öğrenirler. Başlarının üzerinden geçen mermiler ve yanı başlarında patlayan bombalara rağmen düşmanı etkisiz hale getiren komandolar, hava araçlarıyla birliklerine dönerler.

BERE TAKMA

Memleketimizin çeşitli İllerini kapsayan eniş bir coğrafyada gerçekleştirilen eğitim ve tatbikatlarda her şartta hayatta kalmak için eğitim alan komandolar haftalar süren zorlu eğitimi başarıyla tamamlamanın karşılığında 'BERE' takmaya hak kazanırlar.


FOTOĞRAF GALERİSİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ...Copyright: Komandolar.Com I Site Map I Web Design: BirBaskımVar.Com